Toprak Kirliliği Çevre Komisyonları ve Çalışma Süreci

8 Haziran 2010 tarihinde 27605 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘’Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik’’ kapsamında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan denetim sonucunda TAKİP Gerektiren sahalarda toprak ve yeraltı suyu numune alma çalışması gerçekleştirilmektedir.

Sahalarda yapılan çalışmaların öncesinde ‘’Saha Örnekleme ve Analiz Planı’’ oluşturularak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Komisyonu’na sunulmaktadır. Onaylanan Saha Örnekleme ve Analiz Planı neticesinde sahada çalışma yapılarak toprak ve su numuneleri alınmakta ve “Saha Durum ve Risk Değerlendirme Ön ve Nihai Raporları” oluşturulmaktadır.

Saha Durum ve Risk Değerlendirme Ön ve Nihai Raporları komisyon onayına sunulmakla birlikte sahalar hakkında nihai karar; ‘’Takip Gerektirmeyen Saha’’ veya ‘’Kirlenmiş Saha/İzlenmesi Gereken Saha’’ olarak komisyon tarafından verilmektedir.

Kirlenmiş Saha/İzlenmesi Gereken Sahalar için ‘’Temizleme Faaliyet Planlama ve Değerlendirme Raporu’’ ve ‘’Temizleme Faaliyeti Uygulama, İzleme ve Sonlandırma Raporu’’ hazırlanarak komisyona sunulmaktadır. Komisyon kararı sonucunda saha hakkında nihai karar verilmektedir. MPT Çevre Teknolojileri, 2013 yılından bugüne kadar sahip olduğu Bakanlık Yeterlilik Belgesi çerçevesinde yönetmelik kapsamında raporların yazılması ve komisyon takibini profesyonel ekibi ile yürütmektedir.

Detaylı bilgi için info@mpt.com.tr adresinden bize ulaşın.

social position

Bu gönderiyi paylaş


YENİLİKÇİ ÇEVRE ÇÖZÜMLERİ
MPT E-BÜLTEN
Son güncellemelerden anında haberdar olun.
ABONE OL!
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz.