GPR YÖNTEMİ İLE ALT YAPI TESPİT ÇALIŞMALARI

GPR çalışmalarının amacı kazı yapılacak alanda ya da bir bölgenin altyapısının sayısallaştırılmasında, mevcut altyapı tesisat varlıklarının (şehir suyu, atıksu, elektrik, doğalgaz, yağmursuyu, telekom, fiberoptik vb.) tespiti için yeraltı radarları ve elektromanyetik indüksiyon ekipmanları kullanılarak, yüksek çözünürlüklü elektromanyetik (EM) arazi ölçümleme işlemlerinin yapılmasıdır.

İlk 3-4 metre derinliğin ayrıntılı haritalanmasına yönelik 100‐300 Mhz aralığında geniş bant frekansları aralığında çalışan yüksek hassasiyetli antene sahip yer altı radarları kullanılmaktadır. Aynı zamanda tespiti yapılan hatların metal, elektrik, bakır ya da çelik zırhlı fiber optik telekom hatları vb. olup olmadığının ayırt edilmesi için elektromanyetik hat dedektörleri, kazı güzergâhında asfalt/toprak altında kalmış vana, kapak, menhol, ızgara vb. kazı makinelerine zarar vermesi muhtemel objelerin tespiti için de ferromanyetik metal dedektörleri kullanılmaktadır.

İşin kapsamında sayısallaştırma mevcut ise, lokasyon koordinatlanması ortalama ± 1 cm hassasiyetli DGPS sistemleri eşliğinde yapılmakta ve sonuçlar İşverenin teslim etmiş olduğu koordinatlı alan oturum planı üzerine süperpoze edilerek teslim edilmektedir.

social position

Bu gönderiyi paylaş


YENİLİKÇİ ÇEVRE ÇÖZÜMLERİ
MPT E-BÜLTEN
Son güncellemelerden anında haberdar olun.
ABONE OL!
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz.